pexels-yan-4458420

4 spôsoby ako sa rýchlo zbaviť neovládateľného stresu

Nie je to žiadna novinka, že stres negatívne ovplyvňuje náš život.

Vedecké štúdie dokonca zistili, že až 60 – 80 % návštev u lekára je práve kvôli nadmernému stresu.

Ale čo, ak by ste sa tohto stresu mohli zbaviť, alebo ho dokonca kompletne vylúčiť zo života?

Pamätám si, že ešte predtým, než som sa začal touto témou naozaj zaoberať, stres som cítil hneď ráno, ako som sa zobudil.

Iba som vyšiel z postele, pozrel sa na telefón a už vtedy som cítil ten nepríjemný pocit v bruchu, keď som si pomyslel, čo ma ešte dnes čaká. Občas tento stres bol až taký silný, že som sa fyzicky triasol.

Vtedy som sa rozhodol, že niečo musím zmeniť a začal som študovať knihy o tejto téme.

Vyskúšal som všetko, čo sa dalo: fyzická aktivita, ľadové sprchy, dychové metódy, prestal som jesť cukor a začal sa zdravo stravovať, stal som sa vegánom, vyskúšal som meditáciu a dokonca som zabehol Majstrovstvá Slovenska v behu.

Ale väčšina vecí, ktoré som vyskúšal nefungovali.

Možno mali nejaký malý efekt na začiatku, ale nebolo to nič moc.

Jedna z najväčších vecí, ktorá mi pomohla bolo, že som sa začal zdravo stravovať. Toto pre mňa znamenalo, že som sa stal vegánom a prestal jest fast food, vyprážané jedlá a cukor. Napriek tomu, že som sa cítil lepšie a mal som viac energie, pre väčšinu ľudí je toto príliš náročne a nestojí to za to.

Dal som si do poriadku aj spánok. Predtým, než som začal, som niekedy ležal v posteli a pozeral do stropu najmenej 30 minút a niekedy až hodinu. Najväčším problémom bolo, že ráno hneď po zobudení, ma vystresoval budík a mal som pocit, že celú noc iba riešim problémy alebo pracujem.

Dnes viem zaspať do 10 minút a ráno sa zobudím aj bez budíka.

Niekoľko rýchlych tipov pre skvelý spánok:
– zaspávajte a vstávajte každý deň v rovnakom čase (viem, že toto je známe, ale ak je toto jediná vec, ktorú by ste zmenili, zlepší sa vám spánok minimálne o 200 %),
– nepoužívajte obrazovky 2 hodiny pred spánkom (alebo si kúpte okuliare, ktoré blokujú modré svetlo – zabudovaný nočný režim v telefónoch v skutočnosti neblokuje modré svetlo, ktoré narušuje spánok),
– ak potrebujete rýchlo zaspať, vyskúšajte si nájsť nahrávku na zaspatie (tieto vedia skvele ukľudniť a zaspite do pár minút).
Napriek tomu, že spánok je extrémne dôležitý, stres mi pomohol zredukovať asi iba o 40 %.

Ďalej som vyskúšal aj studené sprchy. Tieto majú tiež neskutočné benefity a preto ich robím každý deň. Odporúčam začať s 10 sekundami a vypracovať sa ďalej. Studená sprcha je skvelá rýchla pomoc hlavne vďaka tomu, že dokáže resetovať nervový systém. V priebehu pár sekúnd som sa zbavil približne 50 % stresu, avšak účinky môžu vyprchať veľmi rýchlo.

Najúčinnejšia vec proti stresu, ktorú som objavil, bola meditácia. Musím upozorniť, že meditácia nie je spánok alebo len také relaxovanie. Keď som s ňou začal, mal som pochybnosti, či to bude fungovať, ale potom, čo som zistil, že ju proti stresu používajú vojaci, najčastejšie firmy (ako Google, Apple a Nike) a najúspešnejší ľudia, musel som ju vyskúšať. Hneď po mojej prvej meditácii som sa cítil ako už dávno nie.

Mysľou mi prestali lietať myšlienky a pritom toto cvičenie nebolo veľmi náročne. Nemusel som nejako vypnúť myseľ a celé to prišlo akoby automaticky. Dnes už meditujem 3 roky a musím povedať, že meditácia ma zbavuje asi 90 % stresu. Je to zatiaľ tá najúčinnejšia, najľahšia a najpríjemnejšia metóda na odbúranie stresu, akú som našiel.

Jediná vec, ktorej mi bolo ľúto, bolo to, že na Slovensku nie je toľko meditačných firiem ako v zahraničí a tak nie je jednoduché sa ju naučiť.

Preto som sa rozhodol založiť tajomstvozdravia.eu, kde si každý bude môcť vyskúšať túto zaujímavú a efektívnu techniku aj ak to ešte nikdy nerobil… a najlepšie na tom je, že táto metóda nezaberá viac ako 10 minút denne.

Zdroj: https://www.webmd.com/balance/stress-management/effects-of-stress-on-your-body#:~:text=Seventy-five%20percent%20to%2090,arthritis%2C%20depression%2C%20and%20anxiety.